
31 år som taxiförare
Hanns Ljam
Publicerad: 2024
Genre: Biografier & Memoarer
Språk: svenska
Sidantal: 142
Format: 125x195 mm
Utförande: Limbunden
ISBN: 978-91-531-3129-8
Beställningsadress:
Hanns Ljam
lijam62@yahoo.se
Telefon: 0704-97 72 13
1993 var mitt första år i taxibranschen, och det var Stockholm Vattenfestival med mycket folk i och omkring Kungsträdgården och Gamla Stan. Jag plockade ett par turistkunder till Hotell Amaranten på Kungsholmen, där uppe hörde vi ett högt ljud och såg några stridsplan som flög på mycket låg höjd, något som var ovanligt i Stockholm. Det påminde mig om de jävla etiopiska Mig-planen som bombade oss eritreaner i trettio år.
Efter några minuter hörde jag på radion (som alltid är på), att Jas Gripen störtat på Långholmen, precis mellan Västerbron och Söder Mälarstrand, där jag brukade köra tre–fyra gånger varje dag.
Gör som Kjell Olof Feldt, Jan Ove Waldner, Bengt, Dr Alban,
Al Gore, Martin Dahlin, Thomas Brolin, Mona Sahlin, Maud Olofsson och Ingvar Carlson: sätt dig i baksätet hos Hanns Ljam och följ med på en resa i taxibilarnas värld.
